Uygur Kültürü

Hatena Bookmark bu giriş ekle

Kaşgar'da Heitokaru Camii

Doğu Türkistan'da yaşayan insanların kültür, dans ve müzik önemli bir konuma sahiptir. Müzik tarzı geniş, her etnik grubun yaşam tarzı ile sınıflandırılabilir.

Böyle basit ahşap tarafından Kırgız ve Kazak halkının, ben şarkı ve solo yaylı çalgılar gibi göçebelerin müzik ağırlıklı bir olan. Daha sonra şarkıyı çalmaya başlar hangi şarkının adını hikayesini anlatıyor enstrümantal müzik formunda, bir Cui'yi ne denir vardır.

Böyle Uygurlar gibi tarımsal insanlar yerleşmiş ve müzik stilleri bir çeşitlilik var ve bu kontrast ile karakterize, büyük araç olarak kullanılan olduğunu.
Uygurların Müzik, yakınlaştırma kam denilen bir klasik müzik ayrılır ve yeni bir popüler müzik türküler, halk dans müziği, bu temelinde yarattı. Uygur zoom cam, günümüzde de Orta Asya ve Batı Asya'da bulunan müzik Makamu biri tarzı, ritim çeşitliliği vardır, yapısı karmaşıktır.
Yeter, Uygurlar dans ve müziği tercih ".. Bunu söylemeye ve konuşmaya başlayın çocukları Dansları ve yürümeye başlayın" olduğu söyleniyor. Enstrüman böyle Rawapu gibi bir telli çalgı perküsyon tambur, Dotaru, çalınacak, böyle Senai (Charumera), Dap ve Nagra gibi üflemeli çalgılar.
Butoh yöntemi özel bir yapılandırma ritmi ve adım oluşur. Kamu ve eğlence dans, oynanabilirlik, bazı tür aynı zamanda dans stilleri çeşitli olarak, hayvan taklit olanlar.
Eğlence ve "Mashurapu" adı verilen yerel festival toplantılar zamanda, özel dans ağırlıklı olarak oynanır.


Yakınlaştırma kam

Uygur zoom kam geleneksel enstrümanların orkestra tarafından çalınacak bir takımdır, 2005 yılında UNESCO tarafından Dünya Somut Olmayan Kültürel Mirası olarak tescil edilmiştir. Her bölüm Chung Naguma, Dasutan ve Mashurapu adlı üç bölümden oluşmaktadır.
Chung Naguma solistler yendi olmadan şarkı için bir araç "Omagari" olduğunu baştan başlar olduğunu.
4-5 şarkılar genellikle müzik aletleri ve şarkı Dasutan oynanır, bir araç "epik" dir.
Mashurapu "dans", 3-5 şarkılar enstrümanları çalmaya ve şarkı vardır, geleneksel dans şu anda oynanan demektir. Mashurapu bölgenin bir festival olduğu zaman, bu bölümde şarkılar başına sıklıkla dans müziği olarak oynanır.

Gelenek Doğu Türkistan her bölge için birden fazla vardır, orada Hami-zoom cam, Turfan-zoom kam, giriş ve yakınlaştırma kam, Doran-zoom kam ve Kaşgar, yakınlaştırma kam yakınlaştırma kam.
Bunlar arasında, iyi 12 yakınlaştırma sustalı ismi Kaşgar-zoom cam altında bilinmektedir. Bu modal 12 oluşan yakınlaştırma cam, ve bir şarkı yaklaşık 300 toplam oluşur. Bunun için yaklaşık iki saat birinin yakınlaştırma kam performans almak ve tüm oynamak için 1 yakın almak için söylenir.
12 geri tarihleri ​​16. yüzyılda Yarkent-Hanlığı mahkeme müzik yakınlaştırma kam Geleneği. Ebu Rasheed ikinci nesil Sultan de, onun eşi Aman'nisahan öğretmen ve Kidiruhan tarafından söylenen altında, yakınlaştırma kam 12 temeli inşa edilmiştir.


※ son makalesinde için lütfen bu sayfaya bakın.
Kategori: Uygur kültürü
Kategori: Uygur Müzik