Rabiya Kadir Cumhurbaşkanı Kariyer

Hatena Bookmark bu giriş ekle

Kariyer Rabiya Kadir, bir Cumhurbaşkanı رهئىسى رابىيه قادىر خانىم

Rabia-Kadir-WUC Başkanı

Rabia Kadir Uygur lideri ve insan hakları savunucusu önemli kişidir. Rabiya Kadir, 11 çocuklu bir anne olduğunu ve aynı zamanda eski bir işadamı genel çamaşır dükkandan bir milyoner büyüdü olduğunu. O Çin diktatörlüğe karşı olduğu gerekçesiyle altı yıl hapse mahkum edildi. 1999 yılında tutuklandıktan önce, o ünlü Uygur işkadını olarak bilinmektedir. Ve, o ünlü Çin Ju-dai milyoner yedinci dizilmiş edildi.

Bir kişinin annesi Loving, Rabia Kadir bir siyasetçi ve hayırsever olduğunu. (Ayrıca Sincan Uygur Özerk Bölgesi olarak da bilinir) sermaye Urumçi birkaç milyon ABD dolarlık varlıkları ile mağaza ve ticaret şirketi inşaatı Doğu Türkistan kez, o çalıştırmak zorunda. Çocukların Uygur, özellikle ev yoksul çocukların eğitimi vermek amacıyla, o yönetimi veya kendisi için mağaza bünyesinde ücretsiz okulu açtı. O Aralık 1997 amaçlanan edilecek "binlerce anne hareketini" başladı ve Uygur kadınlara iş neden güven var. Onun hayırsever ruhu yüksek 1992, Çin hükümeti tarafından takdir edilmektedir Çin Siyasi Danışma Konferansı ve bir üyesi olarak atandı. Ardından, 1995 yılında, ben Birleşmiş Milletler 4th Çin Kadın toplantısına bir temsilci olarak katıldı.

Öncelikle, Rabiya Kadir istediği, hükümetin ortak çabaları (Çin hükümeti) tarafından Uygurların bulunduğu durumu iyileştirmek oldu. O hükümetin Uygurlara karşı baskıcı politika ve sert-line iyileşme teşvik etmek, zamanında Çin devlet başkanı da dahil olmak üzere, lüks yetkilileri doğru cesaretle bir konuşma olmaya çalıştı. Mart 1997 Ulusal Halk Siyasi Danışma Konferansı yerine, o Uygurların yeterince insan hakları ve özerkliğine saygı, ve onu savunmak için Çin hükümeti istendi. Sonra, bir ay önce 5 Şubat 1997 tarihinde Yining oluştu ben Çin hükümetinin Uygur öğrencilerin huzurlu bir gösteri silahlı iğneyi vahşice bir şekilde basınçlı olduğu azarladı edildi.

Bu nedeni, Pekin Rabiya Kadir'in yönelik tutumlar değişti.

Onun için bir ceza olarak, Siyasi Danışma Konferansı üyelik iradesi yabancı bir ülkeye yasak gitmek, yoksunluk olduğunu. Buna ek olarak, 1996 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ne iltica etmişti Sudekkuhaji-Roz kocası ile boşanmak zorunda kalır, Pekin basınç giderek oldu.

1999 yılında, o yerel bir ziyaret Amerika Birleşik Devletleri Kongre heyeti ile müzakerelerin (sokak) olarak yol tutuklandı, hapiste sekiz yıl hapis cezası sözde "devlet sırları hırsızlığı" cezasına çarptırıldı.

Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları İzleme isteği gibi uluslararası kuruluşların yoğun kınama sonucunu yayınladı, Rabiya Kadir olay Çin hükümeti için uluslararası arenada sorunlu olanlar geldi. 2000 yılında, Rabiya Kadir İnsan Hakları İzleme en yüksek insan hakları ödülünü aldı sırasında hapse. 2004 yılında, Norveç Fonu ona insan hakları ödülü bir sal gönderdi ırmaklarda. Ardından 17 Mart 2005 tarihinde, üç gün Devlet Birleşik Devletleri Sekreteri resmen Pekin ziyaret etmek önce, o sağlık nedenleriyle serbest bırakıldı.

Rabiya Kadir aktif yayımlandıktan günden itibaren Uygur insan hakları hareketi alınır. O 2005 Eylül ayında Washington'da "insan hakları, demokrasi fonu ve Uygur" kurmak için izin verildi. 2006 yılının Mayıs ayında, ve "Uygur Amerikan Derneği" Washington'da başkan atandı. Ardından, Münih, Almanya merkezli Kasım 2006 yılında , "Dünya Uygur Kongresi" Vali olarak seçildi. O mali Nobel Barış Ödülü'ne 2005-2006-2007-2008-2009-2010-2011 aday. Insan hakları hareketi barışçıl onun Çin hükümetine çamur boya devam ederken sürekli, o bir gelecek vaat eden Uygur liderleri ve hala "Uygur annesi" olarak baktım olduğu.

Dünya Uygur Kongresi'nin sitesinden transkripsiyonu

http://www.uyghurcongress.org/jp/?p=54

Ben Japonya Uygur Derneği geri dönmek